Ekotrendy w konfekcjonowaniu
Konfekcjonowanie towarów przeznaczonych do sprzedaży i wysyłki polega na ich pakowaniu i przepakowywaniu, by mogły bezpiecznie dotrzeć do klienta. Tak jak w innych obszarach gospodarki, branża konfekcyjna ewoluuje i ciągle się zmienia. Nie wystarczy więc już tylko ładnie zapakować produkt, bo coraz większy nacisk kładzie się również na to, czy dane opakowanie jest przyjazne środowisku. Jakie są zatem współczesne ekotrendy w konfekcjonowaniu?
Karton i tektura bardziej ekologiczne od plastiku
Jednymi z najbardziej popularnych opakowań są te wykonane z kartonu lub tektury, które odznaczają się dość dużą wytrzymałością i umożliwiają skuteczne zabezpieczenie produktów. Ponadto w niektórych opakowaniach kartonowych, takich jak kratownice, można przechowywać większą ilość przedmiotów. Kartony są też uniwersalne, ponieważ przechowuje się w nich produkty o różnym przeznaczeniu: od żywności i butelek z napojami po zabawki, sprzęt AGD i RTV, książki czy płyty.
Jednocześnie są one o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż opakowania plastikowe, ponieważ zazwyczaj powstają w ramach recyklingu. Tektura jest całkowicie biodegradowalna. Poza tym cechujące się trwałością opakowania z kartonu mogą być używane wielokrotnie. Rosnące oczekiwania klientów związane z ekologicznością zamawianych przez siebie towarów sprawiają, że coraz częściej producenci opakowań kartonowych wykorzystują kartony pochodzące z recyklingu.
Czy saszetki mogą być ekologiczne?
Plastikowe saszetki nie są powszechnie kojarzone jako opakowania przyjazne środowisku. Jednak od pewnego czasu coraz bardziej popularne są takie saszetki, które wykonuje się z surowców biodegradowalnych i ekologicznych. Są to tak zwane saszetki stick, dostępne między innymi w ofercie dostawcy opakowań FlexGroup. Ich biodegradowalność to skutek tego, że produkuje się je na bazie polimerów otrzymywanych ze źródeł odnawialnych, które po zużyciu są rozkładane przez mikroorganizmy.
W tym wypadku ekologia idzie w parze z jakością. Saszetki stick są bardzo wytrzymałe, a choć mają niewielkie rozmiary, to zarazem odznaczają się sporą pojemnością. Ich długość można też regulować, co jest szczególnie przydatne, gdy przedsiębiorcy zależy na dopasowaniu opakowania do ilości i gramatury sprzedawanego produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana