Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD?
Niesprawny lub zużyty sprzęt AGD (tzw. elektrośmieci) zalega jeszcze w wielu polskich domach, zajmując miejsce na strychach lub w piwnicach. Wyrzucenie go na śmietnik jest od wielu lat nielegalne i grozi otrzymaniem grzywny wynoszącej nawet 5000 zł za zaśmiecanie środowiska naturalnego. Takie urządzenia należy oddać do właściwego punktu, który zajmuje się recyklingiem.
Elektrośmieci – czym są?
Zużyty sprzęt AGD tworzy grupę elektrośmieci, do których zalicza się w szczególności:
- lodówki, zamrażarki, grzejniki, klimatyzatory,
- telewizory, monitory,
- drukarki, telefony komórkowe,
- lampy, świetlówki,
- odkurzacze,
- pralki oraz suszarki do odzieży, żelazka,
- zmywarki,
- piekarniki, kuchenki mikrofalowe, tostery, czajniki elektryczne,
- kamery, aparaty fotograficzne.
Regulacje prawne dotyczące elektrośmieci
Obowiązujące przepisy prawne obligują gminy do informowania społeczności lokalnej o punktach zbiórki zużytego sprzętu AGD i częstotliwości ewentualnych akcji jego wywozu. Jest to o tyle istotne, że urządzenia takie są niebezpieczne, przez co wymagają odpowiedniego postępowania. Niestety często się jeszcze zdarza, że zepsuta lodówka lub kuchenka ląduje w lesie lub innym niewłaściwym miejscu, tworząc w ten sposób zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego.
Sposoby legalnego pozbycia się elektrośmieci
Nieużywane już urządzenie można oddać do sklepu, w którym dokonuje się zakupu nowego sprzętu AGD. Innym sposobem jest bezpłatne oddanie takiego elementu do punktu zbiórki odpadów elektrycznych. Rozwiązania te wiążą się często z koniecznością dostarczenia sprzętu do miejsca odbioru, co może być kłopotliwe np. w przypadku lodówki, z uwagi na jej gabaryty. Wiele firm, np. Zakład Obrotu Złomem, ma możliwość odbioru dużych urządzeń od klienta, co jest dla niego ogromnym ułatwieniem.
Warto pamiętać, że przedsiębiorstwo zajmujące się skupem elektrośmieci musi posiadać odpowiednie uprawnienia. To gwarancja, że profesjonalnie zutylizuje odpady.
Dlaczego ważne jest stosowanie się do zasad recyklingu w przypadku AGD?
Urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach domowych mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko naturalne i człowieka. Przede wszystkim zawierają one metale: ołów (znajduje się w ekranach komputerów i telewizorów), kadm (akumulatorki komputerów, kontakty, przełączniki), nikiel (płytki drukowane, spawy telefonów komórkowych), rtęć (wyświetlacze ciekłokrystaliczne, przełączniki, baterie), sześciowartościowy chrom (metalowe obudowy).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana