Które odpady budowlane nie nadają się do ponownego przetworzenia?
Odpady budowlane i poremontowe nie mogą zalegać na terenie posesji. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także ludzi i zwierząt, dlatego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i utylizacji. Odpady budowlane i poremontowe możemy podzielić na dwie grupy, czyli odpady nadające się do recyklingu i odpady, które nie mogą zostać ponownie przetworzone. Jakie śmieci z budowy nie nadają się do recyklingu? Podpowiadamy.
Recykling odpadów budowlanych
Recykling odpadów budowlanych i poremontowych jest sposobem na ochronę środowiska naturalnego. Dając drugie życie odpadom budowlanym, można również sporo zaoszczędzić. Wytwarzane dzięki nim surowce wtórne to pełnowartościowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane na różnych etapach budowy. Do często poddawanych recyklingowi odpadów z placu budowy zaliczamy m.in. gruz betonowy i gruz ceglany. Gruz z budowy powinien trafić do specjalnych kontenerów, które wynajmują firmy, zajmujące się odbiorem, recyklingiem i utylizacją odpadów np. firma Zuzper, która działa na terenie Poznania i okolic. Gruz budowlany dzielimy na trzy grupy, czyli gruz czysty betonowy i ceglany, gruz zmieszany i gruz zanieczyszczony. Do odpadów budowlanych zaliczamy także glebę, ziemię i kamienie. Gruz czysty, a także ziemia z budowy nie mogą być zanieczyszczone innymi odpadami.
Odpady budowlane, które nie są poddawane recyklingowi
Nie wszystkie odpady budowlane i remontowe mogą zostać ponownie przetworzone, dlatego trzeba zwrócić uwagę, jakie śmieci trafiają do kontenerów na gruz. Zanim wynajmiemy kontener na odpady budowlane, musimy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Warto także zasięgnąć rady ekspertów z firmy, która wynajmuje kontenery na odpady budowlane.
Do recyklingu nie nadają się m.in. opakowania plastikowe po materiałach szkodliwych i niebezpiecznych, czyli farbach, lakierach, klejach i innych materiałach, szklane butelki po rozpuszczalnikach i innej chemii budowlanej, tapety, panele podłogowe z materiałów syntetycznych, dywany, linoleum, wykładziny, szkło opakowaniowe, styropian budowlany. Odpady, które nie nadają się do recyklingu, powinny trafić do kontenera na odpady zmieszane lub kontenera na odpady wielkogabarytowe, jeżeli na etapie remontu usuwamy np. stare meble.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana