Wykorzystanie regranulatu przy produkcji wyrobów plastikowych
Ogromne ilości plastiku zalegają na wysypiskach śmieci, plażach i w lasach na całym świecie, niszcząc tym samym środowisko. Ponowne przetworzenie odpadów plastikowych pozwala skutecznie ograniczać ich ilość oraz szkodliwy wpływ na naszą planetę. W konsekwencji procesów przetwórstwa powstaje regranulat, który wykorzystywany jest do produkcji kolejnych wyrobów z tworzyw sztucznych. Dowiedz się, czym jest regranulat i jakie ma zastosowanie.
Czym jest i jak powstaje regranulat?
Regranulat to nic innego, jak przetworzone tworzywo sztuczne uzyskane w procesie recyklingu i poddane granulacji. Jest to materiał, który można ponownie wykorzystać do produkcji rozmaitych wyrobów z tworzyw sztucznych. Jak powstaje regranulat? Otóż w początkowej fazie produkcji plastik jest dokładnie myty, a następnie suszony za pomocą specjalnych suszarek. Oczyszczony z zanieczyszczeń plastik przepuszczany jest przez młyn i ponownie osuszany w wysokiej temperaturze. Suszenie trwa zazwyczaj kilka godzin. Pozbawiony wilgoci surowiec przerabiany jest na regranulat w kształcie podłużnych nitek i rozdrabniany na kolorowe granulki.
W zależności od tego, z jakiego tworzywa sztucznego jest wytworzony regranulat, będzie on mieć inne właściwości oraz zastosowanie. Najpopularniejsze rodzaje tego surowca to:
- HDPE – materiał pozyskiwany z polietylenu o dużej gęstości,
- PP – regranulat z polipropylenu,
- LDPE – surowiec stworzony z polietylenu o niskiej gęstości.
Granulacja tworzyw sztucznych należy do jednego z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie pożytecznych przykładów recyklingu.
Jakie wyroby plastikowe mogą powstać z regranulatu?
Recyklingowane produkty z tworzyw sztucznych mogą być wykorzystywane do wytwarzania wyrobów o niższych parametrach użytkowych lub do produktów o takich samych właściwościach – przy modyfikacji procesu technologicznego. Wszystkie wytworzone wyroby są solidne, wytrzymałe i przeznaczone do długotrwałego użytkowania.
Tak duża dostępność granulatu oraz związane z nim niższe koszty są czynnikiem zachęcającym do ponownego użycia. Z regranulatu tworzy się zarówno opakowania jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku, elementy wyposażenia magazynu czy pojemniki na kosmetyki – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem firmy Rodło z Bytomia, która specjalizuje się przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Przykładem takich wyrobów mogą być skrzynki magazynowe, reklamówki, butelki na wodę, wiaderka, regały, pojemniki warsztatowe, miski, kliny, krawężniki ogrodowe i wiele innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana