Na czym polegają badania sozologiczne gruntu?
Każda inwestycja budowlana powinna być poprzedzona drobiazgowym badaniem geotechnicznym. Działania takie prowadzone są różnymi metodami i w różnym czasie. Najważniejszy parametr, który trzeba zbadać, to niewątpliwie nośność gruntu. Określanie wytrzymałości to nie jedyne działania prowadzone przed budową i w czasie jej trwania. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że kiedyś gleba mogła być skażona, zarządza się badanie sozologiczne.
Czym jest sozologia?
Sozologia jest nauką, która zajmuje się problemami związanymi z szeroko pojętą ochroną środowiska. Do jej zagadnień zalicza się analizy na temat funkcjonowania układów ekologicznych, zmian zachodzących w ich strukturach oraz ich wpływie na funkcjonowanie ekosystemu. Sozologia prowadzi również badania nad sposobami ochrony Ziemi przed skutkami postępu technicznego i zmian cywilizacyjnych. Poszukiwane są sposoby na skuteczną ochronę środowiska. W ramach tej nauki opracowywane są praktyczne metody na przeciwdziałanie takim zjawiskom, które wpływają niszcząco na naturę.
Badania sozologiczne, prowadzone przez podmioty takie, jak GeoGT, dotyczą wpływu przedsięwzięć inwestycyjnych na stan zanieczyszczenia gruntów i wód. Dzięki stosownym, poprzedzonym drobiazgowymi badaniami ekspertyzom, możliwe jest takie zaplanowanie inwestycji, by jej niszczący wpływ na ekosystem był jak najmniejszy. Tego typu badania przeprowadzane są również w przypadku, gdy na terenie pod konkretną zabudowę kiedyś występowały czynniki zanieczyszczające środowisko lub skutki skażenia.
Jakie czynności wchodzą w skład badań sozologicznych?
Badania sozologiczne muszą być prowadzone w konkretny sposób. Reguluje go dokładnie rozporządzenie Ministra Środowiska, które mówi o kolejnych etapach badań. Pierwszy z nich to dokładne ustalenie, jaki rodzaj działalności występującej w danym terenie może mieć wpływ na zanieczyszczenie. Następną czynnością jest zdefiniowanie tych wszystkich substancji, które powodują skażenie, oraz zebranie informacji ważnych przy sporządzaniu oceny zagrożenia.
Kolejnym krokiem jest ustalenie danych do wykonania badań i przeprowadzenie ich. Na tym etapie konieczne jest udokumentowanie, skąd i jakiego rodzaju próbki są pobierane. Jeżeli wyniki wskazują na przeprowadzenie badań szczegółowych, należy je wykonać. Z reguły do tych czynności angażuje się akredytowane laboratoria, a rezultaty pomagają wyciągnąć odpowiednie wnioski, które są pomocne w planowaniu środków zaradczych. Ich realizacja może poprawić stan środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana