Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła. Dlaczego warto zainwestować w takie połączenie?
Jeśli planujesz montaż pompy ciepła, z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że najlepszą instalacją grzewczą w połączeniu z nią będzie ogrzewanie powierzchniowe, czyli tak zwana podłogówka. Skąd wynika jednak to, że ogrzewanie podłogowe jest najczęściej stosowanym systemem rozprowadzania ciepła w przypadku ogrzewania budynku pompą ciepła bez względu na jej rodzaj? Spieszymy z wyjaśnieniem!
Dlaczego ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to duet doskonały?
Aby zrozumieć, dlaczego pompy ciepła tak często są montowane wraz z ogrzewaniem podłogowym, należy przede wszystkim wiedzieć, że większość obecnie dostępnych na rynku pomp ciepła, wśród których najpopularniejszymi są modele powietrzne to urządzenia niskotemperaturowe. Są one więc w stanie podgrzać za pomocą odnawialnych źródeł energii czynnik grzewczy do temperatury nie większej niż 55 stopni Celsjusza. Z kolei ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do systemów, w których maksymalna temperatura zasilania może natomiast wynosić właśnie 55 stopni Celsjusza, zazwyczaj utrzymywana jest ona jednak na poziomie od 30 do 40 stopni Celsjusza.
W związku z tym łatwo wywnioskować, że połączenie pomp ciepła z ogrzewaniem podłogowym jest wręcz idealnym rozwiązaniem, które nie generuje strat energii cieplnej, a do tego nie zmniejsza wydajności powietrznych pomp ciepła w Rudzie Śląskiej, pozwalając tym samym cieszyć się niskimi kosztami ogrzewania budynku. Wszystko za sprawą niewielkiej różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła w instalacji grzewczej, która nie byłaby możliwa do uzyskania w przypadku klasycznych grzejników.
Dodatkowe zalety połączenia ogrzewania podłogowego i pompy ciepła
Połączenie ogrzewania podłogowego oraz pompy ciepła, które polecane jest przez doświadczonych instalatorów tego typu systemów grzewczych takich jak firma Grund z Chorzowa niesie za sobą także dodatkowe korzyści poza sezonem grzewczym. Latem taka instalacja może być bowiem wykorzystywana z powodzeniem do aktywnego chłodzenia budynku. W takiej sytuacji czynnik grzewczy zostaje bowiem schłodzony poprzez odwrotne działanie pompy ciepła, a ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemny chłód, obniżając temperaturę w budynku podczas upalnych dni.
Ponadto ogrzewanie podłogowe cechuje się także:
zapewnieniem wysokiego komfortu cieplnego w budynku, dzięki temu, że ciepło za jego pomocą rozprowadzane jest równomiernie,
optymalnym rozkładem temperatur,
generowaniem mniejszego ruchu powietrza, który z pewnością docenią alergicy oraz osoby chorujące na astmę,
zapewnieniem większej estetyki wnętrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana