Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?
Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż wzrasta. Jest ona niezbędna zarówno w przemyśle, gdzie jej wykorzystanie stanowi główne zasilanie dla używanych maszyn i urządzeń, jak i we wszystkich obszarach korzystających z powszechnych dziś urządzeń elektronicznych. Bez niej nie może też funkcjonować podstawowa infrastruktura związana z transportem i komunikacją, zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków.
Dostępne metody produkcji energii elektrycznej
Stosowane do tej pory metody wytwarzania prądu są znacznym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Wykorzystywanie spalania paliw kopalnych oznacza dużą emisję pyłów oraz szkodliwych substancji. Wiąże się z uwalnianiem do atmosfery znacznych ilości dwutlenku węgla, który przyczynia się do negatywnych zmian klimatycznych. Alternatywy nie stanowi również używanie biomasy, ponieważ prowadzi to do podobnych zmian. Również klasyczne źródło produkcji prądu, jakim jest hydroenergetyka, okazuje się coraz częściej krytykowane ze względu na swój niekorzystny wpływ na przyrodę. Dostępnymi rozwiązaniami pozostaje energia jądrowa, które jednak nie cieszy się powszechną akceptacją, a także wykorzystanie energii wiatru lub masowe stosowanie fotowoltaiki. Rozwój energetyki wiatrowej uległ jednak zatrzymaniu ze względu na towarzyszące budowie wiatraków problemy – wpływ na krajobraz, generowany hałas, a także stosunkowo wysokie koszty budowy. Najbardziej obiecującym źródłem prądu pozostaje dziś fotowoltaika.
Jakie są zalety korzystania z fotowoltaiki?
Fotowoltaika pozostaje najatrakcyjniejszą alternatywą dla pozostałych sposobów wytwarzania energii. Jej zaletą jest to, że może doskonale funkcjonować w modelu rozproszonym – wytwarza prąd tam, gdzie będzie on następnie zużywany. W połączeniu z budową magazynów energii obsługujących konkretny budynek umożliwia także ograniczenie inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Duża elastyczność, jeżeli chodzi o dobór mocy używanych paneli, pozwala na dopasowanie możliwości wytwórczych instalacji do istniejących potrzeb. Plusem będzie również praktyczna „bezobsługowość” systemu. Nie można też zapominać, że działanie paneli nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów ich utrzymania. Sposób montażu polegający na wykorzystywaniu powierzchni dachu oznacza stosunkowo prosty montaż.
Opracowanie projektu instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć sprawdzonemu wykonawcy. Znakomitym wyborem jest Zielona Firma, która od lat specjalizuje się w dobieraniu i montażu paneli słonecznych dla użytkowników prywatnych, firm, instytucji oraz gospodarstw rolnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana