Korzystanie z alternatywnych źródeł energii jako skuteczny sposób na oszczędności
Klasyczne sposoby pozyskiwania energii cieplnej przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza i powstawania smogu oraz mają niekorzystny wpływ na klimat przez zwiększoną emisję dwutlenku węgla. Co ważne, zakupy zużywanych paliw – węgla, gazu i oleju opałowego, a także drewna w różnych postaciach – stają się coraz droższe. Wciąż wzrasta więc zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii, które są nie tylko ekologiczne, ale również tańsze.
Czym są alternatywne źródła energii?
Alternatywne źródła energii to zasoby zgromadzone w naturalny sposób w środowisku, które można pozyskać bez jego niszczenia i powodowania dodatkowych emisji. Istniejące technologie pozwalają na czerpanie energii z wody, przez wykorzystanie jej energii kinetycznej za sprawą turbin i elektrowni pływowych, a także odbiór ciepła, np. dzięki geotermii. Podobnie będzie w przypadku powietrza, które można spożytkować zarówno dzięki budowie farm wiatraków, jak i przez bezpośrednie zużycie znajdującego się w nim ciepła. Słońce, dzięki fotowoltaice dostarcza prąd, a za sprawą solarów może podgrzewać ciepłą wodę użytkową. W przypadku instalacji przeznaczonych do domów jednorodzinnych i budynków użytkowych największe znaczenie ma jednak energia zmagazynowana w gruncie, która jest stosunkowo łatwo dostępna przy zastosowaniu pomp ciepła. We Wrocławiu urządzenia tego rodzaju oferuje firma Derkon, zajmująca się ich doborem, sprzedażą oraz podłączeniem.
Dlaczego pompy ciepła to dobre rozwiązanie?
Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie odbierać energię znajdującą się w gruncie lub powietrzu. Jest to możliwe za sprawą wykorzystania wymienników ciepła, które mają bezpośredni kontakt z powietrzem lub podłożem, co prowadzi do przekazania energii do krążącej w nich substancji, tzw. czynnika chłodniczego. Są to środki, które charakteryzują się dobrą przewodnością cieplną oraz niską temperaturą wrzenia, dzięki czemu łatwo mogą zmieniać swój stan skupienia. Po tym, jak ulegną ogrzaniu i przemianie fazowej, są sprężane, co powoduje zwiększenie ich temperatury do poziomu, który może być użyty do ogrzania c.w.u. lub wody w instalacji c.o. Oddając ciepło, ulegają skropleniu, po czym ponownie mogą trafić do zewnętrznego wymiennika. Koszt działania instalacji to jedynie koszt energii potrzebnej do działania sprężarki oraz pomp obiegowych i kontrolującej ich pracę elektroniki.
Wsparcie przy systemach grzewczych opartych na alternatywnych źródłach energii można uzyskać w firmie Derkon. Zajmuje się ona doborem i montażem gruntowych oraz powietrznych pomp ciepła, a także instalacjami c.o. oraz wodno-kanalizacyjnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana