Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
Moduły fotowoltaiczne montuje się w bardzo podobny sposób do kolektorów słonecznych. Podczas instalacji należy zastosować się do kilku ważnych zasad, dotyczących głównie ułożenia kabli i montażu zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych. Jak prawidłowo zainstalować panele fotowoltaiczne? Jakie panele fotowoltaiczne możemy spotkać na rynku? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne należą do grona urządzeń wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznych. W budownictwie wyróżnia się kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Większość z nich została wykonana z krzemu (głównie panele polikrystaliczne i monokrystaliczne).
Istnieją instalacje fotowoltaiczne, które zostały wpięte wprost do sieci (on-grid) lub niepodłączone do sieci i wyposażone w akumulatory (off-grid). Pierwsze użytkowane są przez pojedyncze osoby, jedynie na własne potrzeby. To rozwiązanie tanie – z powodu braku akumulatorów. Instalacje off-grid stosuje się natomiast do zasilania lokalnego (tam, gdzie pojawiają się trudności z dostępem do energii elektrycznej), np. jako oświetlenie przejść dla pieszych, znaków drogowych.
Jak zamontować panele fotowoltaiczne?
Montaż paneli fotowoltaicznych wygląda nieco inaczej w zależności od dachu (płaskiego lub skośnego). Instalacja wygląda podobnie do montażu panelisłonecznych (różnica tkwi jedynie w elementach mocujących). Panele fotowoltaiczne są dość lekkie, dlatego wniesienie ich na dach nie powinno sprawiać instalatorom problemu. Należy jednak zachować kilka środków ostrożności. Instalator musi uważać, by nie wygiąć modułu ani nie uszkodzić go mechanicznie.
Firmą, która wykonuje profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych i rolnych, jest przedsiębiorstwo Progress Fotowoltaika z Łomianek.
Montaż modułów fotowoltaicznych na dachu płaskim
Płaski dach nie wyklucza instalacji fotowoltaiki. Montaż przebiega jedynie inaczej niż na dachu skośnym. Instalator może wykorzystać system balastowy, polegający na użyciu aluminiowych stelaży, dociążonych bloczkami betonowymi. Owo rozwiązanie nie wymaga już perforowania dachu.
Montaż paneli na dachu skośnym
Jeżeli montaż odbywa się na dachu skośnym, rama nośna musi być przymocowana do krokwi. Do instalacji stosuje się elementy wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium. Po zamocowaniu haki (solidnie zamocowane do krokwi) obciąża się konstrukcją nośną i modułami. Nie powinny się one wspierać na dachówkach. Moduły muszą być odpowiednio pochylone do poziomu. Optymalny kąt zależy od sposobu wykorzystania energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana