Jak szybko i sprawnie segregować szkło?
Segregowanie, magazynowanie i transport szkła to spore wyzwanie, któremu sprostać muszą huty szkła oraz wiele zakładów produkcyjnych. Szkło jest bowiem materiałem delikatnym, a przy tym może mieć różne właściwości. Optymalizacja powyższych zadań ma więc kluczowe znaczenie dla usprawnienia pracy ze szkłem. Jak więc szybko i skutecznie segregować, magazynować oraz transportować szkło? Odpowiadamy!
Co należy wziąć pod uwagę, segregując szkło?
Zasadniczo szkło wykorzystywane w hutach i zakładach produkcyjnych można podzielić na materiał pozyskiwany z recyklingu oraz na wyroby pełnowartościowe. W pierwszym przypadku szklana stłuczka pozbawiana jest zanieczyszczeń, a następnie rozdrabniana, segregowana pod kątem barwy i przetapiana. Pomocne tutaj okazują się kontenery na stłuczkę, które są przystosowane do przemieszczania wózkiem widłowym i umożliwiają piętrowe składanie, a także posiadają otwierane dna.
Z kolei wyroby pełnowartościowe wymagają zastosowania rozwiązań technologicznych, które aktywnie uczestniczą w procesie produkcji. Często konieczny okazuje się nie tylko podział szkła ze względu na jego barwę, ale też gatunek, konstrukcję czy właściwości fizyczne. To podstawa efektywnego zarządzania zasobami szkła. Ważne jest także, aby zastosowane rozwiązania umożliwiały prawidłowe składowanie szkła, m.in. z zachowaniem odpowiedniego kąta pochylenia, bez nacisków czy zabezpieczając je przed przesunięciem.
Przegląd sprawdzonych rozwiązań do segregacji szkła
Istnieją firmy, które dostarczają takich rozwiązań. Przykładem takiej firmy jest GK Product. Aby sprawnie segregować szkło do dalszej obróbki, a jednocześnie zapewnić właściwe warunki jego magazynowania i transportu, producenci najczęściej decydują się na zakup stojaków transportowych, wózków do segregacji, stołów czy regałów specjalnie do tego przystosowanych.
Każde z powyższych rozwiązań można modyfikować i dostosować do potrzeb produkcyjnych. To trwałe, metalowe konstrukcje, które pozwalają wygodnie ulokować tafle szkła między przedziałami sortującymi, co usprawnia segregację i wybór odpowiedniej tafli. Wiele z nich wyposażonych jest w szereg udogodnień, jak rolki najazdowe ułatwiające załadunek i rozładunek czy koła, dzięki którym stojaki, regały czy wózki stają się mobilne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana