Czym jest ślad węglowy i jak go obliczyć?
Obliczanie śladu węglowego to sposób na określenie wpływu danego gospodarstwa domowego, budynku, przedsiębiorstwa, czy gminy na środowisko naturalne. Jest on sumą emisji gazów cieplarnianych danej firmy, czy nawet pojedynczego produktu. Gazy cieplarniane, których całkowitą sumę oblicza się ustalając ślad węglowy, to: dwutlenek węgla, podtlenek azotu, metan, a także freony, inne gazy przemysłowe. Emisję wszystkich substancji określa się w ekwiwalencie CO2.
Jak oblicza się ślad węglowy?
Ślad węglowy firmy obejmuje emisję spowodowaną jej różnego rodzaju działaniami, m.in. zużywaną podczas procesów produkcyjnych energią, wydobywanymi surowcami, a także recyclingiem odpadów. Do obliczenia emisji potrzebne są również informacje o zakupionych towarach, rodzaju stosowanego transportu, sposobach pozyskiwania energii oraz inwestycjach. Wyliczając ślad węglowy danego produktu, należy wziąć pod uwagę wszystkie działania wykonywane podczas jego pełnego cyklu życia, od pozyskiwania surowców, aż do utylizacji. Rzetelne obliczenie śladu węglowego wymaga wielu, dokładnych danych liczbowych oraz szerokiej wiedzy, dlatego najlepiej zadanie to przekazać doświadczonej firmie. Jest nią np. firma Nowa Energia Doradcy Energetyczni sp.j. z Katowic.
W jakim celu oblicza się ślad węglowy?
Obliczanie śladu węglowego jest często obowiązkiem firm, m.in. ze względu na ich współpracę z zagranicznymi przedsiębiorstwami, które przykładają dużą wagę do tego typu danych. Coraz częściej informacja ta jest wymagana od firm, które chcą przystąpić do przetargów, w ramach których muszą podać ślad węglowy dla proponowanego produktu. Zdarza się również, że określona wielkość śladu węglowego emitowanego przez firmę jest konieczna w celu otrzymania dofinansowania.
Jakie korzyści wynikają z obliczania śladu węglowego?
Obliczanie śladu węglowego to narzędzie wykorzystywane do znalezienia rozwiązań, służących redukcji emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Tego typu dane są pomocne przy wprowadzaniu w przedsiębiorstwie zmian dotyczących jego oddziaływania na środowisko naturalne. Podawanie do wiadomości publicznej danych dotyczących śladu węglowego to sposób na wyróżnienie się firm, ponieważ współcześnie stanowi to element przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana