Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Akumulatory wypełnione są elektrolitem, czyli roztworem o odczynie kwasowym lub zasadowym przewodzącym prąd elektryczny. Obydwa rodzaje elektrolitów są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz całego środowiska naturalnego. Dlatego, jeśli nie wiesz, co należy zrobić ze zużytym akumulatorem, przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak właściwie postąpić.
Jakie zagrożenia niosą stare akumulatory?
Najnowsze technologie stosowane przez najlepszych producentów pozwalają na wytwarzanie coraz bardziej bezpiecznych dla użytkowników i środowiska akumulatorów. Mimo to, po ich wyeksploatowaniu stanowią zagrożenie dla otoczenia. Szkodliwy elektrolit może być przyczyną zatrucia wód gruntowych lub gleby, a pozostawione samemu sobie akumulatory stają się groźnym odpadem, który z pewnością nie ulegnie samodegradacji przez setki lat. Szczególnie niebezpieczne są akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zawierają znaczne ilości ołowiu często z domieszkami takich metali jak antymon, srebro, rtęć, kadm oraz elektrolit będący roztworem kwasu siarkowego. Dlatego tak ważna dla ekologii jest właściwa gospodarka szkodliwymi materiałami i zgodna z prawem utylizacja akumulatorów.
Po pierwsze, czego nie wolno robić ze zużytym akumulatorem?
Zużyte akumulatory samochodowe, motocyklowe i inne stają się niebezpiecznym odpadem. Nie wolno ich pod żadnym pozorem wyrzucać do śmieci komunalnych. Karygodnym i karalnym postępowaniem, jest także porzucanie ich na dzikich wysypiskach, w lasach itp. Nie wskazane jest także przechowywanie ich przez wiele lat w piwnicach i garażach. Jak twierdzą eksperci ze sklepu z akumulatorami Dostawcy Prądu z Warszawy, zużyte akumulatory muszą być odpowiednio składowane, a następnie poddane recyklingowi. Zwracają także uwagę, że akumulatory są cennym źródłem surowców wtórnych, które podczas utylizacji można odzyskać i wprowadzić ponownie do obiegu przemysłowego.
Gdzie oddać wyeksploatowany akumulator?
Najwłaściwszym miejscem do zwrotu zużytej baterii jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK. Jest on zobowiązany do przyjęcia akumulatora i przekazania go specjalistycznej firmie recyklingowej, gdzie poddawany jest sortowaniu, rozcinaniu, osuszaniu z elektrolitu oraz odzyskiwaniu wartościowych metali i tworzyw sztucznych. Można także skorzystać z oferty firm, które zajmują się skupem zużytych akumulatorów, odbierając je nawet bezpośrednio od klientów. Dużą zachętą dla kupujących w sklepach z akumulatorami jest zwolnienie z opłaty depozytowej w wysokości 30 zł przy zwrocie starego akumulatora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana