Jakie podzespoły elektroniczne są przyjmowane w skupach złomu?
Złom elektroniczny to rozmaite urządzenie elektryczne i elektroniczne oraz ich podzespoły, które nie nadają się do dalszego użytku. Obowiązujące przepisy jasno określają sposób powstępowania ze zużytym sprzętem – starych urządzeń nie można wyrzucać do pojemników na śmieci komunalne, ponieważ mogą zawierać metale niebezpieczne dla środowiska. Elektronikę należy oddawać do punktów skupu.
Co można oddać do punktu skupu złomu?
Co do zasady, każdy sprzęt elektryczny i elektroniczny po okresie używalności staje się odpadem. Dzieje się tak ze wszystkimi przedmiotami niesprawnymi, niekompletnymi i uszkodzonymi. Warto jednak wiedzieć, że wyrzucając elektrośmieci do pojemników na odpady, narażamy się na wysokie kary finansowe, co wynika z obowiązujących przepisów. Jedynym rozwiązaniem jest oddanie sprzętu do punktu skupu.
Stare urządzenia muszą być zutylizowane w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć wpływ na środowisko. Skup złomu Ago Recykling z Warszawy przyjmuje złom elektroniczny, który następnie przeznaczany jest do unieszkodliwienia lub recyklingu, czyli ponownego wykorzystania. Warto bowiem wiedzieć, że poza szkodliwymi dla środowiska metalami, urządzenia elektroniczne mogą zawierać cenne surowce, takie jak złoto, srebro, aluminium i żelazo.
Do skupu złomu przyjmowane są między innymi podzespoły komputerowe, takie jak płyty główne i elektroniczne, różne karty pamięci, dyski twarde, procesory, zasilacze i napędy. Punkty skupu przyjmują telefony, tablety, komputery i laptopy także w całości. Do kategorii elektrośmieci zaliczane są również różne urządzenie na baterie i akumulatory, a także stary sprzęt oświetleniowy i urządzenia AGD.
Drugie życie elektrośmieci
Elementy, które nadają się do powtórnego użytku, poddawane są procesom recyklingu. Każdy oddany do skupu zużytej elektroniki sprzęt jest ręcznie rozbierany i dzielony na grupy materiałów, takie jak metal, plastik i tworzywa potencjalnie niebezpieczne. Po odseparowaniu surowce są oczyszczane i przetapiane – w ten sposób przygotowuje się je do ponownego wykorzystania w produkcji rozmaitych urządzeń. Pozostałe elementy zostają zutylizowane w sposób niezagrażający środowisku.
Obecnie sprzęt elektryczny i elektroniczny jest ogólnodostępny i powszechne stosowany, a to oznacza coraz większą ilość odpadów i rosnący popyt na materiały, potrzebne do ich produkcji. Tym bardziej że każde takie urządzenie ma ograniczoną żywotność. Dzięki recyklingowi zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce, co w obliczu kurczących się zasobów jest niezwykle ważne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana