Upcykling na przykładzie młóta browarnianego
Upcykling to idea, która doskonale pasuje do młóta browarnianego. Ba, wszelkie formy jego wykorzystania to wręcz kwintesencja tego słowa. Upcykling polega na przetwarzaniu odpadów, aby uzyskać z nich pełnowartościowy produkt. Zagadnienie to świetnie opisuje więc młóto, które jest odpadem produkcji piwa, jednak znajduje zastosowanie na wielu różnych polach. Gdzie dokładnie wykorzystywane jest młóto?
Czy młóto browarniane w każdej postaci to upcykling?
Młóto browarniane powszechnie znane jest jako składnik paszy dla zwierząt gospodarskich, głównie krów mlecznych. Nic dziwnego, producenci mleka skupują i zużywają największe ilości tego produktu, dzięki czemu powiązani są z dużymi browarami. Wysłodziny w takiej formie trudno jednak nazwać wytworem upcyklingu, ponieważ do koryt zwierząt trafiają w niezmienionej formie. W tym cyklu życia produktu brakuje więc etapu przetwarzania. Dlatego to przeważnie w innych postaciach młóto traktowane jest jako produkt upcyklingu.
Równie duże ilości młóta browarnianego zużywane są przez branżę energetyczną. Świeże wysłodziny stanowią doskonały wsad dla biogazowni, stając się tym samym źródłem ciepła, które produkują te obiekty. Innym sposobem na zagospodarowanie odpadów jest wysuszenie ich i spalanie w tradycyjnych piecach. Hurtowe ilości wysłodzin do tych celów pozyskać można z dużych browarów dzięki współpracy z dystrybutorami, takimi jak Domino sprzedającymi młóto wraz z dostawą na terenie całego kraju.
Upcykling młóta browarnianego, czyli jak to wygląda?
Z uwagi na bogactwo białka i błonnika w składzie młóto jest doskonałym dodatkiem do pożywienia nie tylko w diecie zwierząt, ale również ludzi. Zgodnie z ideą upcyklingu powstaje z niego mleko roślinne. Można wykorzystywać je w dowolny sposób tak, jak pozostałe produkty tego typu. Z niewielką różnicą. W porównaniu z nimi mleko z młóta ma znacznie więcej wapnia i stanowi dobre źródło białka. Oprócz mleka w diecie człowieka wysłodziny browarniane można wykorzystać do wypieków chleba, spodów do pizzy, ciastek i muffinek.
Wysłodziny browarniane są odżywcze nie tylko dla ssaków. Świetnie sprawdzają się też jako nawóz dla roślin owocowych, takich jak borówki i żurawina, oraz kwiatów, na przykład hortensji. Można wykorzystywać je również podczas hodowli grzybów, w tym popularnych pieczarek. Aby jednak młóto nadawało się do spożytkowania w ogrodzie, należy je uprzednio zakompostować. Dzięki dużej zawartości wody nie stanowi to jednak problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana