Pozyskiwanie darmowej energii z gruntu i wody gruntowej – ekologiczne ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania domu, wbrew pozorom, nie jest łatwą decyzją. Należy uwzględnić nie tylko stale zaostrzające się normy dotyczące ekologii, ale też koszt ogrzewania. Te dwa aspekty sprawiają, że obecnie najpopularniejszym sposobem ogrzewania są pompy ciepła. Na czym polega wykorzystanie odnawialnych źródeł energii za pomocą pomp ciepła i jak to się przekłada na ekonomiczne ogrzewanie? Sprawdzamy!
Pompy ciepła a odnawialne źródła energii
Nowoczesne budownictwo rozwija się w kierunku energooszczędności i ekologii. Doskonałym dowodem na to jest rosnąca popularność pomp ciepła, które zamiast paliwa stałego, do ogrzewania domu wykorzystują energię z gruntu bądź wód gruntowych. Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z gruntu za pomocą kolektora ziemnego lub sondy pionowej, a następnie transportuje je i rozprowadza po całym budynku. Z kolei pompy ciepła czerpiące z wód gruntowych pobierają ją, odbierają ciepło, a następnie transportują ciepło do budynku. W podobny sposób urządzenia te mogą służyć do ochładzania domu, zastępując tym samym klimatyzację.
Energia pochodząca z gruntu oraz wód gruntowych należy do OZE. Jest ona w pełni wystarczająca, aby efektywnie ogrzewać budynek przez cały rok, ponieważ temperatura panująca pod ziemią jest stała. Nie ma zatem konieczności stosowania innych paliw, które mają dewastujący wpływ na środowisko. Ważny jest tutaj współczynnik COP, czyli stosunek energii oddanej do energii pobranej. Pompy czerpiące energię z gruntu cechuje współczynnik powyżej 4, pompy czerpiące z wody gruntowej – COP nawet powyżej 6. W przypadku tradycyjnych kotłów wartość ta wynosi około 1.
Co więcej, blisko 75% energii dostarczanej przez pompę stanowi energia odnawialna. Zapotrzebowanie na pozostałą część energii można pokryć za pomocą instalacji fotowoltaicznej, co czyni ogrzewanie w pełni ekologicznym.
Ekologiczne ogrzewanie = ekonomiczne ogrzewanie
Pozyskiwanie darmowej energii to także sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Ma to ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że ceny paliw takich jak węgiel, drewno czy gaz stale rosną, a ogrzewanie domu stanowi ponad 2/3 wydatków na użytkowanie domu zimą. Wspomniane połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką sprawia, że w efekcie uzyskuje się niemal darmowe, bo aż o 70% niższe ogrzewanie. Dodatkowo, jak zaznacza specjalista z firmy RKinstal, na samą inwestycję można uzyskać dofinansowanie, np. w ramach programu Czyste Powietrze, włączając w to również instalację fotowoltaiczną. Sama inwestycja natomiast zwraca się już po upływie 5 lat od montażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana