Od czego zależy jakość pelletu?
Stosowanie złej jakości peletu to nie tylko gorsza kaloryczność, a co za tym idzie mniejsza wydajność spalania, może on bowiem doprowadzić również do powstawania większej ilości nagaru, który w efekcie przyczynia się do gorszego działania elementów kotłów opalanych tym paliwem, a nawet ich uszkodzeń. Dlatego też poniżej omawiamy kwestie wpływające na jakość pelletu oraz podpowiadamy, jak w prosty sposób można rozpoznać dobrą jakość tego paliwa.
Co wpływa na jakość pelletu?
Jakość peletu zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest drewno, z jakiego on powstaje. Nie ma w tym przypadku jednak znaczenia czy jest to pellet liściasty, czy iglasty, a raczej gatunek samego drewna oraz jego parametry takie jak kaloryczność, szybkość spalania oraz gęstość. W przypadku jakości tego paliwa istotny jest także proces jego produkcji. Pellet powinien powstawać więc z dokładnie osuszonej biomasy, która jest sprasowywana pod właściwym ciśnieniem. Do jej spajania w granulki powinny być natomiast stosowane wyłącznie naturalne surowce, takie jak na przykład żywica.
Jakie normy potwierdzają jakość pelletu?
Wysokiej jakości pellet oferowany przez takie firmy jak fabryka pelletu drzewnego PELLET BODEK może posiadać dwa certyfikaty wydawane przez niezależne organizacje, które potwierdzają, że spełnia on określone normy, standardy i parametry techniczne zawarte w normie EN 14961-2. Pierwszy z nich to certyfikat DIN plus wydawany przez placówkę DIN Certco natomiast drugi — ENplus, wydawany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu (EPA). Oba z nich gwarantują, że pellet cechuje się nie tylko właściwymi parametrami spalania, ale także jest w pełni bezpieczny dla środowiska.
W jaki sposób rozpoznać dobry pellet?
Oprócz certyfikatów jakość pelletu można również określić w dość prosty sposób samodzielnie. Dobry pellet powinien bowiem cechować się:
gładką powierzchnią granulek,
zbitą strukturą, która nie rozpada się łatwo w pod naciskiem dwóch palców,
niewielką zawartością pyłu w opakowaniu,
zbliżoną wielkością granulek,
jednolitym kolorem, przypominającym kolor drewna.
Dodatkowo jakościowy pellet po jego włożeniu do naczynia z wodą powinien unosić się na powierzchni, a w trakcie spalania wydzielać zapach palonego drewna. Ponadto jego ciężar właściwy, wskazujący na zawartość w nim wody nie może być większy niż około od 0,6 do 0,7 kilograma na litr pelletu.
Podsumowując, na jakość pelletu największy wpływ ma surowiec, z jakiego on powstaje oraz proces produkcji. Najlepszy pellet posiada natomiast certyfikat DIN plus lub ENplus.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana