Oczyszczalnie przemysłowe polecane dla hal i magazynów
Obowiązek odpowiedniej utylizacji ścieków spoczywa nie tylko na osobach prywatnych, lecz także na właścicielach najróżniejszych firm i przedsiębiorstw. Prawidłowe odprowadzanie nieczystości ma szczególne znaczenie m.in. w halach i magazynach, w których produkowane są tzw. ścieki przemysłowe, mogące stanowić zagrożenie dla środowiska i ludzi. Rozwiązaniem stają się wówczas oczyszczalnie ścieków, o których opowiadamy w artykule.
Czym są ścieki przemysłowe?
Prawo wodne definiuje je jako ścieki, które nie są ściekami bytowymi, wodami opadowymi lub roztopowymi, a powstają wskutek działalności handlowej, przemysłowej, składowej, transportowej lub usługowej. Jest to specyficzny rodzaj odpadów, które w swoim składzie zawierają wiele szkodliwych związków chemicznych. Są one produktem ubocznym przeprowadzanych procesów technologicznych, a wśród nich wyróżnia się m.in. związki DDT i związki metali ciężkich. Stanowią one poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla ludzi, którzy wejdą z nimi w kontakt.
Inwestycja w oczyszczalnię przemysłową jest nie tylko sposobem na skuteczne oczyszczenie ścieków, lecz także możliwością na przetworzenie ich w energię elektryczną lub ciepłą. Jest to więc ekologiczny i ekonomiczny sposób na utylizację szkodliwych odpadów.
Jak działają przemysłowe oczyszczalnie ścieków?
W przemysłowych oczyszczalniach ścieków zachodzą tzw. procesy fermentacji metanowej, które polegają na wielofazowym rozkładzie zanieczyszczeń. Urządzenia tego typu najczęściej charakteryzują się prostą i nieskomplikowaną budową, która opiera się o zbiornik i komory osadu wtórnego. W zbiorniku zachodzą procesy tlenowego i beztlenowego oczyszczania, których następstwem jest oddzielenie tłuszczy od osadu. Do komory osadu wtórnego trafia natomiast oczyszczona woda. Urządzenia wyposażone są także w sterowniki i kompresory dozowania powietrza.
Wśród zalet przemysłowych oczyszczalni ścieków wyróżnić można przede wszystkim wysoką skuteczność, wygodną obsługę oraz niskie koszty eksploatacyjne. Jak mówi ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:
Poza niskimi kosztami związanymi z użytkowaniem przemysłowych oczyszczalni ścieków, dodatkowe oszczędności generowane są wskutek braku konieczności inwestycji w systemy utylizacji osadów oraz separacji tłuszczy i zawiesin.
Znajdują one zastosowanie nie tylko w halach i magazynach, lecz także w najróżniejszych zakładach produkcyjnych. Z przemysłowych oczyszczalni korzystają często właściciele hoteli, zajazdów, czy punktów gastronomicznych, a na ich inwestycje w coraz większej skali decydują się również szkoły i przedszkola.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana