O czym mówi dyrektywa Eco Design?
Pogarszająca się jakość powietrza sprawiła, że wymagania stawiane nowoczesnym urządzeniom grzewczym w ostatnich latach znacznie się zwiększyły. Zmiany przepisów sprawiły, że każdy sprzedawany kocioł centralnego ogrzewania musi uzyskać znak Eco Design, wydawany przez certyfikowane laboratorium po sprawdzeniu, czy spełnia on obowiązujące normy. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujący zyskują pewność, że instalowane urządzenia są przyjazne środowisku.
Czym jest dyrektywa Eco Design?
Spalanie paliw stałych, takich jak popularny ekogroszek czy pellet drzewny wiąże się z pewnym poziomem emisji powstających i uwalnianych w tym procesie związków chemicznych. Ze względu na ich wpływ na jakość powietrza jeszcze w 2009 roku pojawiła się dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, której celem było skłonienie producentów urządzeń grzewczych do wprowadzenia technologii pozwalających na zmniejszenie emisji. Zalecenia wprowadziło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. W myśl jego zapisów każde urządzenie grzewcze wykorzystujące paliwo stałe – węgiel albo biomasę – musi uzyskać certyfikat Eco Design, który potwierdzi, że jest ono w stanie osiągać wymagany poziom efektywności energetycznej oraz nie emitować większej ilości zanieczyszczeń niż określona w przepisach. Dla zapewnienia rzetelności badań są one prowadzone przez upoważnioną jednostkę badawczą według ściśle określonej procedury.
Jakie są wymagania związane ze znakiem Eco Design?
Do otrzymania znaku Eco Design urządzenie grzewcze musi osiągać odpowiedni poziom efektywności energetycznej. W przypadku kotłów o mocy do 20 kW nie może ona być mniejsza niż 75%, a dla kotłów o mocy powyżej 20 kW powinna wynosić przynajmniej 77%. Progi emisji są ustalane oddzielnie dla poszczególnych substancji. Jeśli chodzi o cząstki stałe, będące podstawowym składnikiem smogu to nie może ich być więcej niż 40 mg/m³. Ilość organicznych związków gazowych nie może przekroczyć pułapu 20 mg/m³. Dla tlenku węgla maksymalne emisje to 500 mg/m³ natomiast dla tlenków azotu będzie to 350 mg/m³, gdy chodzi o paliwa kopalne oraz 200 mg/m³, jeżeli w grę wchodzi biomasa. Co ważne, parametry kotłów są sprawdzane przy ich 30% obciążeniu, co odpowiada warunkom, w jakich pracują przez większość czasu.
Urządzenia grzewcze spełniające wymagania dyrektywy Eco Design oferuje firma KOTŁO-BUD. Produkuje zarówno kotły centralnego ogrzewania zasilane ekogroszkiem, jak i opalane pelletem drzewnym. Dzięki nowoczesnym podajnikom są one bardzo wygodne w obsłudze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana