Jak rekuperator działa zimą?
Coraz więcej osób docenia zalety montażu rekuperacji w domu. Jednym z priorytetów tego systemu jest utrzymanie komfortu cieplnego oraz jakości powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Właśnie dlatego wielu z nas zastanawia się, jak rekuperator działa zimą, gdy temperatura na dworze spada poniżej zera. W tym artykule przedstawiamy informacje na temat funkcjonowania tego urządzenia podczas zimowych miesięcy. Zapraszamy do lektury.
Podstawowe informacje na temat pracy rekuperatora
Rekuperator to urządzenie, które pozwala na wymianę ciepła pomiędzy świeżym powietrzem nawiewanym z zewnątrz a zużytym usuwanym z budynku. Działa na zasadzie przepływu powietrza przez specjalne wymienniki ciepła, które umożliwiają odzyskiwanie energii z powietrza wychodzącego i przekazywanie go do powietrza wchodzącego. W praktyce oznacza to, że oferowane m.in. przez sklep ECO-Solutions ze Szczecina rekuperatory minimalizują straty energii wynikające z wentylacji budynku, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym.
Zabezpieczenie rekuperatora przed zamarzaniem
Gdy temperatura na dworze spada poniżej zera, istnieje ryzyko zamarznięcia skroplonej wilgoci zawartej w wydychanym powietrzu. Właśnie dlatego rekuperatory wyposażone są w system przeciwmrozowy, który zabezpiecza wymiennik ciepła przed uszkodzeniami spowodowanymi przez chłód. System ten wykrywa spadek temperatury powietrza podczas przepływu przez wymiennik ciepła, a następnie uruchamia proces odmrażania urządzenia. Może to polegać na chwilowym zatrzymaniu pracy wentylatorów czy też zastosowaniu dodatkowego elementu grzewczego.
Dodatkowe ogrzewanie powietrza nawiewnego
W sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, odzyskane ciepło może nie wystarczyć do odpowiedniego ogrzewania powietrza nawiewanego do pomieszczeń. W takim przypadku stosuje się układ dodatkowego ogrzewania, który bazuje na rozmaitych technologiach, takich jak np. nagrzewnice elektryczne lub wodne. Ich zadaniem jest podniesienie temperatury powietrza nawiewanego do komfortowego poziomu.
Zachowanie sprawności rekuperatora
Aby system montowanej np. w Gorzowie rekuperacji działał efektywnie przez całą zimę, warto pamiętać o regularnej konserwacji rekuperatora. Należy dbać o czyszczenie filtrów i wymienników ciepła, które mogą ulegać zabrudzeniom spowodowanym przez kurz i inne zanieczyszczenia. Właściwa eksploatacja oraz dbałość o utrzymanie urządzenia w czystości pozwala na długotrwałe korzystanie z rekuperacji, gwarantując wysoką jakość powietrza oraz oszczędność energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana