Jak powstaje prąd ze słońca?
Odnawialne źródła energii bez wątpienia stanowią przyszłość planety. Choć postępujące zmiany klimatyczne są w zasadzie nieodwracalne, istnieje możliwość zapobiegania powstawania większej ilości zanieczyszczeń – jednym ze sposobów jest inwestycja w fotowoltaikę. W artykule przybliżamy zasadę działania instalacji, podpowiadając jednocześnie, jak powstaje prąd ze słońca.
Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca
Instalacje fotowoltaiczne to nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które umożliwiają pobieranie prądu zdatnego do wykorzystywania we wszystkich urządzeniach elektrycznych, a nawet w instalacjach grzewczych służących do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Działanie fotowoltaiki polega na zamianie energii z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Padające na ogniwa fotowoltaiczne promienie słoneczne zostają wówczas pochłonięte, co skutkuje wybijaniem elektronów z ich miejsc. Skutkiem ruchu elektronów pomiędzy warstwami krzemowego półprzewodnika, który znajduje się w konstrukcji paneli, jest powstanie napięcia elektrycznego. Wytwarzany zostaje wtedy prąd stały, który za pośrednictwem inwertera przekształcony zostaje w prąd zmienny o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.
Jak rozpocząć realizację inwestycji w fotowoltaikę?
Inwestycja w fotowoltaikę to duże przedsięwzięcie. Na szczęście można zrealizować ją niemal we wszystkich miejscowościach na terenie całego kraju – fotowoltaikę dla domu w Łowiczu oferuje m.in. firma GrantOn.
Aby wiedzieć, jak rozpocząć realizowanie inwestycji, należy mieć świadomość, jak ona przebiega. Dzieli się ona na kilka etapów, a proces rozpoczyna się od przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwala na dobranie instalacji odpowiadającej zapotrzebowaniem na energię w danym budynku oraz wybranie miejsca i sposobu montażu.
Następnie specjaliści zajmują się wykonaniem projektu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestorów. Kolejnym etapem jest montaż. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna gwarantuje maksymalną funkcjonalność i efektywność pracy, dlatego do realizacji zlecenia powinno się wybierać zaufane i rzetelne firmy – jak GrantOn, która może pochwalić się dużym doświadczeniem w branży OZE oraz renomą i uznaniem wśród klientów.
Aby móc swobodnie użytkować fotowoltaikę, należy poznać wszystkie zalecenia od producenta. Choć instalacje tego typu nie wymagają czasochłonnej obsługi i konserwacji, muszą być one eksploatowane w prawidłowy sposób. Wszystko to wpływa bowiem na żywotność paneli fotowoltaicznych, ich niską awaryjność oraz wysoką wydajność.
Choć cena inwestycji może przerazić niektóre osoby, warto postarać się o dotację unijną lub rządową. Jest to świetny sposób na odciążenie finansowe inwestora, co w wielu przypadkach stanowi także czynnik decyzyjny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana