Ekologiczne trendy w branży cateringowej
Świadomość ekologiczna Polaków stale rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że podejmując działania korzystne dla środowiska, dba nie tylko o swoje zdrowie i samopoczucie, ale także jakość życia przyszłych pokoleń. Nie powinno więc dziwić, że ekologiczne trendy dotarły także do branży diet pudełkowych. Jakie działania podejmują firmy cateringowe, aby stawać się bardziej przyjaznymi dla środowiska?
Lokalne składniki
Wiele produktów spożywczych dociera do Polski z drugiego końca świata. Wiąże się to z emisją szkodliwych związków do atmosfery, zwłaszcza w przypadku transportu lotniczego. Aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, firmy cateringowe coraz częściej decydują się na przygotowywanie posiłków z artykułów spożywczych pochodzących od lokalnych dostawców. Ich transport jest bardziej ekologiczny, bo muszą one pokonać nie kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów, a zaledwie kilkadziesiąt.
Mniej mięsa, więcej roślin
Produkcja mięsa jest dużym obciążeniem dla środowiska. Zużywa ogromne ilości wody oraz przyczynia się do karczowania lasów i przekształcania ich w pola uprawne, ponieważ zwierzętom trzeba zapewnić paszę. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na dietę wykluczającą lub ograniczającą spożycie mięsa. Reagując na te zmiany, firmy cateringowe wprowadzają do swojej oferty nie tylko diety pudełkowe wegańskie i wegetariańskie, ale także inne jadłospisy ograniczające wykorzystanie produktów odzwierzęcych. Jednym z nich jest dieta peskatariańska, polegająca na wyłączeniu mięsa czerwonego i białego, ale pozostawieniu ryb i owoców morza.
Biodegradowalne opakowania
Dieta pudełkowa generuje dużo plastikowych odpadów. Istnieje jednak alternatywa dla plastikowych pojemników i sztućców. Są nią opakowania biodegradowalne, które oferuje coraz więcej firm cateringowych, między innymi catering dietetyczny Kukuła Healthy Food. Wykonane są one z surowców organicznych pochodzących ze źródeł odnawialnych: celulozy, odpadów z roślin strączkowych czy bananów. Biodegradowalne opakowania, wchodząc w kontakt ze środowiskiem, degradują się i stają się biomasą oraz składnikami odżywczymi, dzięki czemu nie przyczyniają się do zwiększenia ilości odpadów.
Edukacja i promocja
Firmy cateringowe, które zdecydowały się podjąć różne działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, przechodzą do edukowania swoich klientów, zachęcając ich do bycia bardziej EKO. Informują ich o korzyściach związanych z wykorzystaniem do przygotowania dań lokalnych składników, ograniczeniem mięsa w diecie czy zastosowaniem biodegradowalnych opakowań. W ten sposób przyczyniają się do zminimalizowania liczby powstających odpadów i emitowanych zanieczyszczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana