Czy sprężyny mogą podlegać procesom recyklingu?
Sprężyny powstają z prętów stalowych i drutu, a więc mogą zostać oddane do recyklingu. Metal to cenny surowiec, który można wielokrotnie przetwarzać bez strat na jakości. Recykling polega na odzysku surowców z materiałów odpadowych i przygotowaniu ich do ponownego wykorzystania. Co ważne, w przypadku sprężyn można mówić także o gospodarce cyrkulacyjnej, czyli ponownym zastosowaniu tego samego przedmiotu.
Jakie są rodzaje sprężyn i czy wszystkie nadają się do recyklingu?
Najczęściej stosowanym typem sprężyn są sprężyny naciągowe, które w czasie pracy rozciągają się pod wpływem określonej siły. Po zaprzestaniu oddziaływania nacisku sprężyna wraca do swojego pierwotnego kształtu. Kolejnym rodzajem sprężyn, które produkuje firma WIMET z Katowic, są sprężyny dociskowe, które wykazują bardzo dobre właściwości amortyzujące. Oprócz tego na rynku dostępne są także sprężyny skrętne o budowie przypominającym agrafkę, co sprawia, że mogą przenosić siły nacisku pod różnymi katami. Z kolei sprężyny talerzowe świetnie sprawdzają się zarówno do obciążeń statycznych, jak i dynamicznych, a więc mogą być stosowane w konstrukcjach, w których występują zmienne siły naporu. Warto także wspomnieć o sprężynach spiralnych i płaskich.
Producent sprężyn wykorzystuje drut stalowy lub kwasoodporny. Jak wspomniano wcześniej, zaletą złomu żelaznego jest możliwość jego wielokrotnego wykorzystania, co pozostaje bez wpływu na jakość surowca. Pierwszym krokiem do recyklingu jest jednak segregacja – sprężyny często montowane są w różnych maszynach i urządzeniach lub meblach, a nawet sprzętach gospodarstwa domowego, które wyrzucane są w całości. Nikt nie rozbiera kanapy ani wersaliki, które trafiają na zbiórkę opadów gabarytowych. A zatem w kontekście sprężyn problematyczne jest pozyskiwanie surowca.
Recykling sprężyn
Ponieważ sprężyny powstają z drutu stalowego, to ich recykling jest jak najbardziej realny. Jeszcze kilka lat temu ograniczeniem dla recyklingu była grubość lub masa oddawanego do przetworzenia materiału. Obecnie nowoczesne technologie pozwalają odzyskać surowiec nawet z pyłów szlifierskich, a tym bardziej z drutu.
Nowoczesne metody recyklingu przekładają się na bardziej efektywne odzyskiwanie surowców wtórnych, co bezpośrednio wpływa na oszczędniejsze gospodarowanie zasobami naturalnymi. Co więcej, sprężyny są wytrzymałe i mogą być użytkowane przez wiele lat, dlatego alternatywą dla recyklingu jest w tym przypadku gospodarka cyrkulacyjna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana