Co zalicza się do złomu stalowego i żeliwnego?
Powoli zaczynamy rozumieć, że nie stać nas, jako społeczeństwa, na dalsze marnotrawstwo energii i zasobów naturalnych. Tym bardziej że ekolodzy, klimatolodzy i ekonomiści coraz mocniej podkreślają znaczenie recyklingu dla współczesnego świata. Dzisiaj spróbujemy wyjaśnić, jakie znaczenie dla środowiska ma recykling złomu i co zalicza się do złomu stalowego i żeliwnego?
Zbieraj złom!
Takie hasło, choć brzmi banalnie, niesie mocne przesłanie. Odzyskiwanie surowców wtórnych ma bowiem ogromne znaczenie w wymiarze ekologicznym i ekonomiczny. Przede wszystkim chroni środowisko naturalne przed niepotrzebnymi i korodującymi instalacjami, wypracowanymi urządzeniami i maszynami, porzuconymi wrakami pojazdów oraz innymi elementami żeliwnymi i metalowymi zaśmiecającymi nasze otoczenie. Skup złomu i surowców wtórych jest też przejawem dbałości o kurczące się zasoby naturalne naszej planety. W wymiarze ekonomicznym jest źródłem oszczędności w skali przemysłowej, a także stanowi dochód dla osób i firm zajmujących się gospodarowaniem odpadów.
Kto zajmuje się recyklingiem złomu stalowego i żeliwnego?
Obrót złomem metali reguluje rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Systematyzuje ono różne rodzaje metali i ich rozróżnienie w świetle obowiązującego prawa. Dlatego też skupem złomu i przetwarzaniem odpadów zajmować się mogą jedynie firmy, które uzyskały stosowne zezwolenia w drodze decyzji wydawanej przez organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce działalności. Jedną z takich firm jest działający w regionie Gdańska skup surowców wtórnych Złompap z siedzibą w dzielnicy Kokoszki, który skupuje złom stalowy i kolorowy, puszki aluminiowe i kable.
Złom stalowy i żeliwny
Skupy złomu zainteresowane są złomem metalowym w każdej postaci i o różnej specyfikacji. Przyjmują odpady poprodukcyjne z zakładów obróbki metali oraz złom w formie całych elementów, konstrukcji o dużych gabarytach, maszyn, urządzeń i pojazdów nienadających się do dalszej eksploatacji, a także ich elementów. Skupują również złom w postaci fragmentów, najczęściej profile stalowe, a także wióry i odpady, które powstają przy cięciu stali i produkcji elementów stalowych. Złom żeliwny to przede wszystkim odlewy grzejników, korpusy silników, wanny, fragmenty maszyn i matryc, a także stare rury kanalizacyjne i spustowe oraz akcesoria kuchenne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana