Co warto wiedzieć o podziale odpadów na frakcję suchą i mokrą?
Podział odpadów na frakcję suchą i mokrą ma przyczynić się do lepszej gospodarki odpadami, a tym samym pomóc chronić środowisko naturalne. Ogólnie odpady komunalne dzielimy na cztery podstawowe grupy, czyli papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło i bioodpady. Do tej listy dołączyć jeszcze należy odpady zmieszane. Jak w kontekście wspomnianej klasyfikacji należy rozumieć podział na frakcję suchą i mokrą?
Jakie odpady zaliczają się do frakcji suchej, a jakie do mokrej?
Najprościej rzecz ujmując, do odpadów klasyfikowanych do frakcji suchej, zaliczane są wszystkie śmieci, które ulegają biodegradacji. Są to zatem resztki organiczne możliwe do przerobienia na kompost, czyli obierki z warzyw i owoców, skorupki z jajek, fusy z kawy i inne resztki kuchenne, a także łodygi, liście, gałęzie oraz skoszona trawa.
Do frakcji suchej z kolei zaliczyć można wszystkie odpady, które nie zawierają elementów organicznych, a więc nie ulegają biodegradacji. Są to śmieci, które podlegają dokładnej selekcji – poszczególne grupy takie jak plastik, papier i szkło trafiają do osobnych kontenerów na śmieci. Podlegają one procesowi recyklingu, a zatem pozyskuje się z nich materiały nadające się do powtórnego wykorzystania.
Wywozem odpadów zarówno zaliczających się do frakcji suchej, jak i mokrej zajmują się specjalistyczne firmy. Na ternie Łodzi i najbliższych okolic takie usługi świadczy przedsiębiorstwo SAWO Recykling. Wywiezione odpady podlegają utylizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Podział na frakcję suchą i mokrą a selektywna zbiórka odpadów
Segregacja śmieci z uwzględnieniem podziału na 5 grup to najbardziej efektywny sposób gospodarki odpadami. Łączne zbieranie odpadów suchych do jednego pojemnika nie dostarcza dobrej jakości surowca wtórnego. Dlatego klasyfikacja na frakcję suchą i mokrą zawsze powinna iść w parze z podziałem na papier, tworzywo sztuczne i metal oraz szkło.
Warto mieć także na uwadze fakt, że nie wszystkie odpady mogą zostać przydzielone do określonej frakcji ani tym bardziej wyrzucone do konkretnego pojemnika. Mowa tu oczywiście o odpadach niebezpiecznych, które stanowią osobną grupę i powinny być składowane w specjalnie do tego celu wyznaczonych punktach.
W przypadku frakcji mokrej często stosowaną praktyką jest samodzielna utylizacja odpadów – resztki kuchenne czy też pozostałości roślin mogą trafić do kompostownika. Tym bardziej że w wyniku biodegradacji powstaje kompost, który później można wykorzystać do użyźnienia ziemi w przydomowym ogródku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana