Co można oddać na skup makulatury?
Szkodliwa działalność człowieka bez dwóch zdań odbija się na środowisku naturalnym. Na szczęście w ostatnich latach coraz więcej mówi się o mądrym gospodarowaniu odpadami, w tym – o recyklingu. Jeśli w domu lub biurze zalega Ci makulatura, z pewnością chcesz wiedzieć, czy na pewno możesz oddać ją na skup. Poniżej przyjrzymy się temu tematowi.
Makulatura – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Pod pojęciem makulatury kryje się po prostu zniszczony papier, który może mieć różną postać. Jest to o tyle wdzięczny materiał, że może być poddawany recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu. Makulatura dzieli się na kilka typów: mocną, mieszaną, białą i gazetową. Papier, który został już zużyty, może być ponownie wykorzystany w produkcji, co ma kilka zalet. Po pierwsze, proces produkcyjny z wykorzystaniem recyklingowego materiału jest o wiele tańszy. Po drugie, wykorzystując makulaturę zmniejsza się zużycie drewna, z którego pochodzą niezbędne włókna celulozowe. Po trzecie, recykling makulatury powoduje również, że ilości składowanych materiałów na wysypiskach się zmniejszają. Jednak aby makulatura mogła być ponownie wykorzystana, musi spełnić normę PN-EN 643:2004, co wpływa na wysoką jakość wyprodukowanych na jej bazie produktów. Nie każdy wie, że na makulaturę nie można oddać wszystkich produktów papierniczych. Przede wszystkim nie wykorzystuje się do recyklingu zdjęć, mokrego i tłustego papieru, jednorazowych naczyń papierowych, tapet oraz papieru, który pokryty jest folią lub woskiem. Co w takim razie można oddać w skupie makulatury na Śląsku, aby mogło to być wykorzystane ponownie w procesie produkcyjnym?
Rodzaje papieru, które zostaną przyjęte w skupie makulatury
Segregowanie śmieci w polskich gospodarstwach określone jest ścisłymi przepisami. Zgodnie z nimi, śmieci papierowe to między innymi: książki i zeszyty, worki papierowe, papier pakowy, wszelkie kartki (zadrukowane i czyste), czasopisma, gazety, katalogi, ulotki, tekturowe opakowania, wszelkie arkusze i kartony. Jeśli w biurze lub domu zalega nam wiele takich materiałów, warto je oddać do sprawdzonego skupu makulatury na Śląsku. Oddając na skup makulaturę bezpośrednio przyczyniamy się do dbałości o środowisko naturalne, a jednocześnie możemy podreperować nasz domowy budżet. Warto jednak pamiętać, że na makulaturę nie możemy oddać wspomnianych wcześniej produktów, a także chusteczek higienicznych, papierowych ręczników, kartonów po sokach, pieluch, podpasek i wszelkich materiałów które są zatłuszczone, pokryte folią lub lakierem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana